- Home
- ยป
- Our Product Range
- »
- Long Body Bib Cocks
Long Body Bib Cocks
Prominent & Leading Manufacturer from Rajkot, we offer edge 2 in 1 bib cock with flange, pearl 2 in 1 bib cock with flange, hpep foam flow long body bib cock with flange, pureflow ptmt 2 in 1 bib cock with flange, standard long body with flange and watertec foam flow bib cock with flange.
Edge 2 In 1 Bib Cock With Flange
Product Price: Rs 755 / PieceGet Best Price
Product Brochure
Product Details:
| Handle Design | Modern |
| Handle Material | Ptmt |
| Usage/Application | Bathroom Fitting |
| Brand | Pureflow |
| Installation Type | Wall Mounted |
| Model Name/Number | 31105 |
| Size | 20 mm |
| Country of Origin | Made in India |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Pearl 2 In 1 Bib Cock With Flange
Product Price: Rs 705 / PieceGet Best Price
Minimum Order Quantity: 18 Piece
Product Brochure
Product Details:
| Handle Design | Modern |
| Handle Material | Ptmt |
| Usage/Application | Bathroom Fitting |
| Brand | Pureflow |
| Installation Type | Wall Mounted |
| Model Name/Number | 27105 -Wd |
| Size | 15 mm |
| Country of Origin | Made in India |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Hpep Foam Flow Long Body Bib Cock With Flange
Product Price: Rs 345 / PieceGet Best Price
Minimum Order Quantity: 345 Piece
Product Brochure
Product Details:
| Material | HPEP |
| Handle Type | Quarter Turn |
| Finish/Coating | Polished |
| Cartridge/Spindle Size | 15 mm |
| Brand | Pureflow |
| Handle Material | Hpep |
| Usage/Application | Bathroom Fitting |
| Installation Type | Wall Mounted |
| Model Name/Number | FF-23104-Charcoal |
| Warranty | 5 Years |
| Size | 15 mm |
| Mounting Type | Wall Mounted |
| Handle Design | Round |
| Flange Included | Yes |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
- Production Capacity: 5000
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Pureflow Ptmt 2 In 1 Bib Cock With Flange
Product Price: Rs 490 / PieceGet Best Price
Minimum Order Quantity: 18 Piece
Product Brochure
Product Details:
| Material | PTMT |
| Brand | PureFlow |
| Type | 2 in 1 Bib Cock |
| Handle Design | Round |
| Handle Material | PTMT |
| Usage/Application | Home |
| Series | Superb Prime Collection |
| Installation Type | Wall Mounted |
| Size | 15 MM |
Additional Information:
- Production Capacity: 5000
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Standard Long Body With Flange
Product Price: Rs 240 / PieceGet Best Price
Product Brochure
Product Details:
| Material | PTMT |
| Handle Type | Quarter Turn |
| Finish/Coating | Polished |
| Cartridge/Spindle Size | 15 mm |
| Brand | PUREFLOW |
| Handle Material | PTMT |
| Usage/Application | Bathroom Fitting |
| Installation Type | Wall Mounted |
| Model Name/Number | 24104 |
| Warranty | 5 Years |
| Size | 15MM |
| Mounting Type | Wall Mounted |
| Handle Design | Round |
| Flange Included | Yes |
| Country of Origin | Made in India |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Watertec Foam Flow Bib Cock With Flange
Product Price: Rs 330 / PieceGet Best Price
Product Brochure
Product Details:
| Material | PTMT |
| Usage/Application | Home |
| Handle Design | Modern |
| Handle Material | PTMT |
| Design | Modern |
| Size | 15 MM |
| Model Name/Number | FF 37101-WD |
| Installation Type | Wall Mounted |
| Country of Origin | Made in India |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Long Body With Flange
Product Price: Rs 485 / PieceGet Best Price
Minimum Order Quantity: 100 Piece
Product Brochure
Product Details:
| Collection | CURVE PRIME PTMT COLLECTION |
| Size | 15MM |
| Brand | PURE FLOW |
| Usage/Application | BATHROOM FITING |
| Surface Finishing | PTMT |
| Product Code | 32104 |
| Quantity Per Box | 216 |
| Number Of Handles | Single Handle |
| Country of Origin | Made in India |
| WARRANTY | 5 YEAR |
2.bathroom accessories
3.flush tank
4.shower tube
5.seat cover
6.connection pipe
7.waste pipe
8.Washing Machine pipe
9.Floor gratingBall Cock
10.SS shower arm
11.Waste coupling
12.Health faucets
Additional Information:
- Item Code: 30104
- Production Capacity: 5000
- Delivery Time: 5 days after conforming order
- Packaging Details: Single piece box packing cartoon containing 1 pieces of single piece
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Ludo Long Body With Flange
Product Price: Rs 295 / PieceGet Best Price
Minimum Order Quantity: 28 Piece
Product Brochure
Product Details:
| Usage/Application | Bathroom Fitting |
| Handle Design | Modern |
| Handle Material | PTMT |
| Size | 15mm |
| Brand | PureFlow |
| Model Name/Number | H-40104 |
| Installation Type | Wall Mounted |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
- Item Code: H-40104
- Production Capacity: 5000
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Long Body Bib Cock With Flange
Product Price: Rs 435 / PieceGet Best Price
Minimum Order Quantity: 100 Piece
Product Brochure
Product Details:
| Material | Polytetra Methylene Terephthalate |
| Type | pure fab |
| Series | PTMT Gold Collection, Designer Taps Black (PPCP), Designer Taps White, Designer Taps Chrome ABS |
| Usage/Application | Bathroom Fitting |
| Brand | PUREFLOW |
| Color | WHITE |
| Design | Round |
| Country of Origin | Made in India |
| ITEM CODE | 18104 |
2.bathroom accessories
3.flush tank
4.shower tube
5.seat cover
6.connection pipe
7.waste pipe
8.Washing Machine pipe
9.Floor gratingBall Cock
10.SS shower arm
11.Waste coupling
12.Health faucets
Additional Information:
- Packaging Details: SINGLE BOX PACKING MATER BOX 72 PIECE
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Royal Washing Machine Bib Cock With 4 Adjustments
Product Price: Rs 370 / PieceGet Best Price
Product Brochure
Product Details:
| Body Material | PTMT |
| Outlet Type | Hose Connector |
| Mounting Type | Wall Mount |
| Handle Type | Bib Handle |
| Finish | Glossy |
| Size | 15mm |
| Handle Material | PTMT |
| Usage/Application | Bathroom Fitting |
| Installation Type | Wall Mounted |
| Model Name/Number | 20110 |
| Application Area | Laundry Room, Utility Area |
| Working Pressure | 6 bar |
| Warranty | 5 Year |
| Material | PTMT |
| Country of Origin | Made in India |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Pp Bib Cock With Flange
Product Price: Rs 116 / PieceGet Best Price
Minimum Order Quantity: 216 Piece
Product Brochure
Product Details:
| Type | Bib Cock Faucet |
| Size | 15 mm |
| Handle Design | Round |
| Brand | Pureflow |
| Installation Type | Wall Mounted |
| Packaging Type | Box |
| Handle Material | Ppcp |
| Usage/Application | Bathroom Fitting |
| Color | White |
At its core, the bibcock valve, commonly known as “bibcock,” is a faucet or tap that provides controlled access to water or other fluids. While it might appear as just another tap to many, its specific design and mechanism suit it for certain applications.
Additional Information:
- Production Capacity: 5000
Yes! I am InterestedRequest A Callback