- Home
- ยป
- Our Product Range
- »
- Pvc Tap
Pvc Tap
Our product range includes a wide range of hpep sink cock water tap with flange, pp pillar cock with flange, bib cock with flange standerd, ptmt swan neck, sink cock with flange and ptmt bib cock.
Hpep Sink Cock Water Tap With Flange
Product Price: Rs 650 / PieceGet Best Price
Minimum Order Quantity: 20 Piece
Product Brochure
Product Details:
| Material | PTMT |
| Usage/Application | Bathroom Fittings |
| Brand | Pureflow |
| Color | White |
| Size | 15 mm |
| Number Of Handles | 1 |
| Packaging Type | Box |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
- Production Capacity: 5000
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Pp Pillar Cock With Flange
Product Price: Rs 185 / PieceGet Best Price
Minimum Order Quantity: 108 Piece
Product Brochure
Product Details:
| Brand | PureFlow |
| Usage/Application | Bathroom Fitting |
| Design | Modern |
| Color | White Black |
| Mount Type | Deck Mount |
| Country of Origin | Made in India |
When installing a pillar cock, it's important to ensure that the valve is properly aligned and tightened to prevent leaks. It's also important to choose the correct size and type of pillar cock for the specific application, as well as follow the manufacturer's instructions for installation and operation. Pillar cocks can be used in conjunction with other plumbing components, such as waste traps and pop-up wastes, to create a complete and functional plumbing system.
Additional Information:
- Production Capacity: 5000
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Bib Cock With Flange Standerd
Product Price: Rs 190 / PieceGet Best Price
Product Brochure
Product Details:
| Body Type | Bib Cock |
| Weight | 201-300 gm |
| Material | Plastic |
| Design | Round |
| Control Mechanism | Full Turn |
| Inlet Connection Size | 15 mm (1/2 Inch) |
| Finish & Color | White |
| Usage/Application | Home |
| Installation Type | Wall Mounted |
| Model Name/Number | 24101 |
| Brand | PureFlow |
| Color | White |
| Size | 15mm |
| Handle Design | Round |
| Warranty | 5 Years |
2.bathroom accessories
3.flush tank
4.shower tube
5.seat cover
6.connection pipe
7.waste pipe
8.Washing Machine pipe
9.Floor gratingBall Cock
10.SS shower arm
11.Waste coupling
12.Health faucets
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Ptmt Swan Neck
Product Price: Rs 610 / PieceGet Best Price
Minimum Order Quantity: 108 Piece
Product Brochure
Product Details:
| Material | PTMT |
| Brand | Pureflow |
| Model Name/Number | superb collection |
| Usage/Application | Bathroom Fittings |
| Size | 15MM |
| Color | white Blue |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
- Item Code: 25107
- Delivery Time: 5 days after conforming order
- Packaging Details: Single piece box packing cartoon containing 108 pieces of single piece
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Sink Cock With Flange
Product Price: Rs 645 / PieceGet Best Price
Minimum Order Quantity: 108 Piece
Product Brochure
Product Details:
| Material | PTMT |
| Usage/Application | Bathroom Fittings |
| Brand | Pureflow |
| Size | 15MM |
| Country of Origin | Made in India |
| warranty | 5 year warranty |
| Colour | Ivory Gold |
2.bathroom accessories
3.flush tank
4.shower tube
5.seat cover
6.connection pipe
7.waste pipe
8.Washing Machine pipe
9.Floor gratingBall Cock
10.SS shower arm
11.Waste coupling
12.Health faucets
Additional Information:
- Item Code: 26106
- Delivery Time: 5 days after conforming order
- Packaging Details: Single piece box packing cartoon containing 108 pieces of single piece
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Ptmt Bib Cock
Product Price: Rs 435 / PieceGet Best Price
Minimum Order Quantity: 228 Piece
Product Brochure
Product Details:
| Brand | PURE FLOW |
| Usage/Application | Bathroom Fitting |
| Material | PTMT |
| Series | 18101 |
| Color | WHITE |
2.bathroom accessories
3.flush tank
4.shower tube
5.seat cover
6.connection pipe
7.waste pipe
8.Washing Machine pipe
9.Floor gratingBall Cock
10.SS shower arm
11.Waste coupling
12.Health faucets
Additional Information:
- Item Code: 18101
- Delivery Time: 5 days after conforming order
- Packaging Details: Single Piece Box Packing
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Super Edge Collection Ptmt Angel Cock With Flange
Product Price: Rs 355 / PieceGet Best Price
Minimum Order Quantity: 100 Piece
Product Brochure
Product Details:
| Brand | Pureflow |
| Usage/Application | Bathroom Fitings, Washing Machine Point, RO Point, Home and Hotel |
| Type | Angle Cock |
| Material | PTMT |
| Model Name/Number | Super Edge Collection PTMT Angel Cock with Flange |
| Series | Super Edge |
| Color | White |
| Warranty | 5 Years |
| Country of Origin | Made in India |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Pp Water Tap
Product Price: Rs 110 / PieceGet Best Price
Minimum Order Quantity: 220 Piece
Product Brochure
Product Details:
| Type | Short Body |
| Color | White |
| Brand | Pureflow |
| Usage/Application | Bathroom Fitting |
| Size | 15 MM |
| Design | Round |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
- Item Code: 11101
- Production Capacity: 5000
- Delivery Time: 5 days after conforming order
- Packaging Details: single piece box packing cartoon containing 100 pieces of single piece
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Angle Cock With Flange
Product Price: Rs 350 / PieceGet Best Price
Minimum Order Quantity: 100 Piece
Product Brochure
Product Details:
| Body material | PTMT |
| Size | 20 mm |
| Brand | PUREFLOW |
| Surface finish | White Blue |
| Handle type | Lever |
| Connection type | Male thread |
| Usage/Application | Bathroom Fitting |
| Type | Angle Cock |
| Material | PTMT |
| Model Name/Number | 18103 |
| Series | PURE FEB COLLECTION, Pure Fab Pro Collection, PTMT Super Edge Collection, PTMT Standard Collection |
| Media | Water |
| Color | white |
| Usage | Kitchen sink, Toilet health faucet, Geyser line, Bathroom |
| Working pressure | 1.0 MPa |
| Warranty | 5 year |
| Country of Origin | Made in India |
2.bathroom accessories
3.flush tank
4.shower tube
5.seat cover
6.connection pipe
7.waste pipe
8.Washing Machine pipe
9.Floor gratingBall Cock
10.SS shower arm
11.Waste coupling
12.Health faucets
Additional Information:
- Packaging Details: SINGLE PIECE BOX PACKING MASTER BOX 114 PIECE
Yes! I am InterestedRequest A Callback
PP Washing Machine Bib Cock With Flange
Product Price: Rs 138 / PieceGet Best Price
Minimum Order Quantity: 216 Piece
Product Brochure
Product Details:
| Body Material | PPCP |
| Outlet Type | Threaded Outlet |
| Mounting Type | Wall Mount |
| Handle Type | Bib Handle |
| Finish | Glossy |
| Size | 15 MM |
| Handle Material | PPCP |
| Usage/Application | Bathroom Fitting |
| Installation Type | Wall Mounted |
| Model Name/Number | 11110-W-BK |
| Application Area | Utility Area, Laundry Room |
| Working Pressure | 6 bar |
| Warranty | 5 Year |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
- Production Capacity: 5000
Yes! I am InterestedRequest A Callback
2 Way Angle Cock With Flange
Product Price: Rs 470 / PieceGet Best Price
Product Brochure
Product Details:
| Brand | PUREFLOW |
| Usage/Application | Bathroom Fitting |
| Type | Angle Cock |
| Material | PVC |
| Model Name/Number | 23112 |
| Series | Prime |
| Color | WHITE |
| Is It Corrosion Resistant | YES |
| Is It Rust Proof | YES |
| Country of Origin | Made in India |
2.bathroom accessories
3.flush tank
4.shower tube
5.seat cover
6.connection pipe
7.waste pipe
8.Washing Machine pipe
9.Floor gratingBall Cock
10.SS shower arm
11.Waste coupling
12.Health faucets
Yes! I am InterestedRequest A Callback