- Home
- ยป
- Our Product Range
- »
- Shower And Fittings
Shower And Fittings
Our range of products include bathroom shower head, bathroom rain shower, ptmt overhead shower, flexible waste pipe, stainless steel shower arm and rain shower head.
Bathroom Shower Head
Product Price: Rs 430 / PieceGet Best Price
Minimum Order Quantity: 500 Piece
Product Brochure
Product Details:
| Material | PTMT |
| Brand | PureFlow |
| Shower Head Shape | Circular |
| Style | Classic |
| Installation Type | Wall Mounted |
| Product Type | Extra Heavy Over Head Shower |
| Usage/Application | Bathroom |
| Water Flow | adjustable |
| Color | White |
2.bathroom accessories
3.flush tank
4.shower tube
5.seat cover
6.connection pipe
7.waste pipe
8.Washing Machine pipe
9.Floor gratingBall Cock
10.SS shower arm
11.Waste coupling
12.Health faucets
Additional Information:
- Item Code: OHS303
- Delivery Time: 5 days after conforming order
- Packaging Details: Single piece box packing cartoon containing 1 pieces of single piece
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Bathroom Rain Shower
Product Price: Rs 351 / PieceGet Best Price
Minimum Order Quantity: 200 Piece
Product Brochure
Product Details:
| Material | SS |
| Brand | pure flow |
| Shower Head Shape | Square |
| Installation Type | Wall Mounted |
| Product Type | wall mounted |
| Usage/Application | Bathroom |
| Water Flow | Heavy |
| Color | Silver |
| Country of Origin | Made in India |
2.bathroom accessories
3.flush tank
4.shower tube
5.seat cover
6.connection pipe
7.waste pipe
8.Washing Machine pipe
9.Floor gratingBall Cock
10.SS shower arm
11.Waste coupling
12.Health faucets
Additional Information:
- Item Code: us66
- Delivery Time: 5 days after conforming order
- Packaging Details: single Piece Box Packing
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Ptmt Overhead Shower
Product Price: Rs 400 / PieceGet Best Price
Minimum Order Quantity: 100 Piece
Product Brochure
Product Details:
| Material | PTMT |
| Brand | Pureflow |
| Shower Head Shape | Circular |
| Usage/Application | Shower |
| Installation Type | Wall Mounted |
| Packaging Type | Box |
| Country of Origin | Made in India |
2.bathroom accessories
3.flush tank
4.shower tube
5.seat cover
6.connection pipe
7.waste pipe
8.Washing Machine pipe
9.Floor gratingBall Cock
10.SS shower arm
11.Waste coupling
12.Health faucets
Additional Information:
- Delivery Time: 5 days after conforming order
- Packaging Details: Single piece box packing cartoon containing 1 pieces of single piece
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Flexible Waste Pipe
Product Price: Rs 31 / PieceGet Best Price
Minimum Order Quantity: 500 Piece
Product Brochure
Product Details:
| Length of Pipe | 36 inch |
| Brand | pureflow |
| Usage/Application | Wash Basin Pipe |
| Material | pvc |
| Color | white |
| Shape | Round |
| Country of Origin | Made in India |
2.bathroom accessories
3.flush tank
4.shower tube
5.seat cover
6.connection pipe
7.waste pipe
8.Washing Machine pipe
9.Floor gratingBall Cock
10.SS shower arm
11.Waste coupling
12.Health faucets
Additional Information:
- Delivery Time: 5 Days After Conforming Order
- Packaging Details: Polythene Packing
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Stainless Steel Shower Arm
Product Price: Rs 285 / PieceGet Best Price
Minimum Order Quantity: 100 Piece
Product Brochure
Product Details:
| Arm Type | Round Arm |
| Material | Stainless Steel |
| Length | 300 mm |
| Finish | Chrome |
| Connection Size | 1/2 inch |
| Bend Type | Round Bend |
| Brand | Pureflow |
| Usage/Application | Bathroom |
| Wall Flange | With Flange |
| Grade | SS 304 |
| Surface Finish | Polished |
| Usage | Overhead Shower, LED Shower Head, Rain Shower |
| Packaging Type | Box |
| Country of Origin | Made in India |
| Material Grade | SS 304 |
2.bathroom accessories
3.flush tank
4.shower tube
5.seat cover
6.connection pipe
7.waste pipe
8.Washing Machine pipe
9.Floor gratingBall Cock
10.SS shower arm
11.Waste coupling
12.Health faucets
Additional Information:
- Item Code: 4001
- Delivery Time: 5 days after conforming order
- Packaging Details: Single piece box packing cartoon containing 1 pieces of single piece
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Rain Shower Head
Product Price: Rs 227 / PieceGet Best Price
Minimum Order Quantity: 200 Piece
Product Brochure
Product Details:
| Brand | PURE FLOW |
| Product Type | wall mounted |
| Usage/Application | Bathroom |
| Style | Classic |
| Installation Type | Wall Mounted |
| Water Flow | Heavy |
| Color | White |
| Country of Origin | Made in India |
2.bathroom accessories
3.flush tank
4.shower tube
5.seat cover
6.connection pipe
7.waste pipe
8.Washing Machine pipe
9.Floor gratingBall Cock
10.SS shower arm
11.Waste coupling
12.Health faucets
Additional Information:
- Item Code: OHS306
- Delivery Time: 5 Days After Conforming order
- Packaging Details: Single Piece Box Packing.
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Shower Tube Flexible extra heavy
Product Price: Rs 262 / PieceGet Best Price
Product Brochure
Product Details:
| Tube Length | 1.5 m |
| Material | PTMT |
| Inner Tube Material | EPDM |
| Connection Size | 1/2 inch |
| Outer Finish | Chrome |
| Brand | Pureflow |
| Usage/Application | Bathroom |
| Burst Pressure | 8 bar |
| Usage | Shower Panel, Health Faucet, Bidet Spray, Hand Shower |
| Surface Finish | Polished |
| Packaging | Box Pack |
| Packaging Type | Box |
| Length | 3 m |
| Country of Origin | Made in India |
| Material Grade | SS 304 |
2.bathroom accessories
3.flush tank
4.shower tube
5.seat cover
6.connection pipe
7.waste pipe
8.Washing Machine pipe
9.Floor gratingBall Cock
10.SS shower arm
11.Waste coupling
12.Health faucets
Yes! I am InterestedRequest A Callback