- Home
- ยป
- Our Product Range
- »
- Angle Cock
Angle Cock
Pp Push Cock
Minimum Order Quantity: 140 Piece
Product Brochure
| Material | PTMT |
| Usage/Application | Bathroom Fitting |
| Size | 15 mm |
| Brand | Pureflow |
| Color | White |
| Model Name/Number | R-10113-WH |
| Packaging Type | Box |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
- Production Capacity: 5000
Pearl Nozzle Bib Cock With Flange
Product Brochure
| Material | PTMT |
| Handle Design | Modern |
| Color | White Wooden |
| Usage/Application | Bathroom Fitting |
| Size | 15 mm |
| Brand | PureFlow |
| Finishing Type | Glossy |
| Country of Origin | Made in India |
Standard Nozzle Bib Cock With Flange
Product Brochure
| Material | PTMT |
| Handle Design | Round |
| Color | Whie |
| Handle Material | PTMT |
| Usage/Application | Bathroom Fitting |
| Size | 15 mm |
| Brand | Pureflow |
| Corrosion Resistance | Yes |
| Item Code | 36110 N |
| Mounting Type | Wall Mount |
| Number Of Handles | 1 |
| Country of Origin | Made in India |
2 In 1 Angle Cock With Flange
Minimum Order Quantity: 144 Piece
Product Brochure
| Brand | PUREFLOW |
| Usage/Application | Bathroom Fitting |
| Type | Angle Cock |
| Material | PTMT |
| Model Name/Number | 24112 |
| Color | WHITE |
| Warranty | 5 YEAR |
| Size | 155MM |
| Country of Origin | Made in India |
2.bathroom accessories
3.flush tank
4.shower tube
5.seat cover
6.connection pipe
7.waste pipe
8.Washing Machine pipe
9.Floor gratingBall Cock
10.SS shower arm
11.Waste coupling
12.Health faucets
Additional Information:
- Delivery Time: 5 days after conforming order
- Packaging Details: Single piece box packing cartoon containing 144 pieces of single piece
Hpep Foam Flow Bib Cock With Flange
Minimum Order Quantity: 45 Piece
Product Brochure
| Handle Material | Hpep |
| Usage/Application | Bathroom Fitting |
| Installation Type | Wall Mounted |
| Model Name/Number | FF-23101-Charcoal |
| Size | 15 mm |
| Country of Origin | Made in India |
| Product Brand | Pureflow |
| Handle Design | Round |
| Design | Modern |
Additional Information:
- Production Capacity: 5000
Watertec 2 In 1 Bib Cock With Flange
Product Brochure
| Handle Design | Modern |
| Handle Material | Ptmt |
| Brand | PureFlow |
| Installation Type | Wall Mounted |
| Model Name/Number | 37105-WD |
| Size | 15 mm |
| Usage/Application | Bathroom Fitting |
| Country of Origin | Made in India |
Hpep Nozzle Bib Cock With Flange
Minimum Order Quantity: 45 Piece
Product Brochure
| Handle Design | Round |
| Color | White |
| Handle Material | Hpep |
| Usage/Application | Bathroom Fitting |
| Size | 15 mm |
| Brand | PureFlow |
| Box Contains | 1 |
Additional Information:
- Production Capacity: 5000
Standard Angle Cock With Flange
Product Brochure
| Material | PTMT |
| Size | 15 mm |
| Brand | PUREFLOW |
| Usage/Application | Bathroom Fitting |
| Type | Angle Cock |
| Model Name/Number | 24103 |
| Color | IVORY |
| Warranty | 5 YEAR |
| Installation Type | WALL MOUNT |
| Shape | ROUND |
| Country of Origin | Made in India |
It functions as a link between the main water supply and the outside pipe.
Edge- Angle Cock Wooden
Minimum Order Quantity: 45 Piece
Product Brochure
| Material | PTMT |
| Brand | Pureflow |
| Usage/Application | Bathroom Fitting |
| Type | Angle Cock |
| Design | Modern |
| Model Name/Number | 34103-Wd |
| Series | Edge |
| Color | White |
| Warranty | 5 Years |
| Shape | Square |
| Product Code | 34103-Wd |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
- Item Code: 34103-WD
- Production Capacity: 5000
- Packaging Details: I-45 M-270
Ptmt Two Way Angle Cock
Product Brochure
| Size | 1/2 inch |
| Material | PTMT |
| Body material | HPEP |
| Brand | PUREFLOW |
| Surface finish | Glossy |
| Outlet type | 2 threaded outlets |
| Handle type | Apple |
| Is It Corrosion Resistant | Yes |
| Is It Rust Proof | Yes |
| Usage | Geyser & tap, Shower & tap, Health faucet & jet, Hand shower & spout |
| Connection type | Male thread |
| Working pressure | 1.0 MPa |
| Warranty | 5 year |
| Country of Origin | Made in India |
Ptmt Angle Cock
Minimum Order Quantity: 500 Piece
Product Brochure
| Material | PTMT |
| Usage/Application | Bathroom Fitting |
| Handle Material | PTMT |
| Brand | PURE FLOW |
| Series | EVA AVATAR |
| Color | WHITE&BLACK |
| Installation Type | Wall Mounted |
| Cock Type | ANGLE COCK |
| Model Name/Number | 23103 |
| Packing Type | BOX PACKING |
| Mounting Type | WALL MOUNT |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
- Item Code: 13103
- Delivery Time: 5 Days after conformation of order
- Packaging Details: single piece box packing cartoon containing 228 pieces
Standard Angle Cock
Minimum Order Quantity: 420 Piece
Product Brochure
| Brand | PUREFLOW |
| Usage/Application | Bathroom Fitting |
| Type | Angle Cock |
| Material | PTMT |
| Model Name/Number | 24103 |
| Color | WHITE |
| Warranty | 5 YEAR |
| Size | 155MM |
| Country of Origin | Made in India |
2.bathroom accessories
3.flush tank
4.shower tube
5.seat cover
6.connection pipe
7.waste pipe
8.Washing Machine pipe
9.Floor gratingBall Cock
10.SS shower arm
11.Waste coupling
12.Health faucets
Additional Information:
- Item Code: 24103
- Delivery Time: 5 days after conforming order
- Packaging Details: Single piece box packing cartoon containing 420 pieces of single piece
Ludo Angle cock with Flange
Minimum Order Quantity: 45 Piece
Product Brochure
| Material | PTMT |
| Size | 15 mm |
| Brand | PureFlow |
| Usage/Application | Bathroom Fitting |
| Type | Angle Cock |
| Model Name/Number | 40103 |
| Series | Prime |
| Color | White Blue |
| Warranty | 3 Year |
| Country of Origin | Made in India |
It functions as a link between the main water supply and the outside pipe.
Additional Information:
- Item Code: 40103
- Production Capacity: 5000
2 In 1 Angle Cock
Minimum Order Quantity: 144 Piece
Product Brochure
| Material | PTMT |
| Brand | PUREFLOW |
| Usage/Application | Bathroom Fitting |
| Type | Angle Cock |
| Model Name/Number | 23112 |
| Series | EVA |
| Color | WHITE |
| Warranty | 5 YEAR |
| Size | 155MM |
| Country of Origin | Made in India |
2.bathroom accessories
3.flush tank
4.shower tube
5.seat cover
6.connection pipe
7.waste pipe
8.Washing Machine pipe
9.Floor gratingBall Cock
10.SS shower arm
11.Waste coupling
12.Health faucets
Additional Information:
- Item Code: 23112
- Delivery Time: 5 days after conforming order
- Packaging Details: Single piece box packing cartoon containing 144 pieces of single piece
Ptmt Two Way Angle Cock
Minimum Order Quantity: 28 Piece
Product Brochure
| Material | PTMT |
| Is It Corrosion Resistant | 100% Corrosion Resistant |
| Is It Rust Proof | 100% Rust Proof |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
- Item Code: 42112
- Production Capacity: 5000
- Delivery Time: 3 Days
Ptmt 2 Way Angle Cock
Product Brochure
| Material | PTMT |
| Is It Corrosion Resistant | Yes |
| Is It Rust Proof | Yes |
| Country of Origin | Made in India |
Edge-2 Way Angle Cock With Flange
Minimum Order Quantity: 24 Piece
Product Brochure
| Material | PTMT |
| Is It Corrosion Resistant | YES |
| Is It Rust Proof | YES |
| Country of Origin | Made in India |
| BRAND | PUREFLOW |
Additional Information:
- Item Code: 34112-WD
- Production Capacity: 5000
- Packaging Details: I-24 M-144
Ptmt Angle Cock
Minimum Order Quantity: 36 Piece
Product Brochure
| Material | PTMT |
| Country of Origin | Made in India |
It functions as a link between the main water supply and the outside pipe.
Additional Information:
- Item Code: 42103
- Production Capacity: 5000
- Delivery Time: 3 Days